Kooli
06/08/2022

היברידית או עברידית ? ומה הקשר לאליעזר בן יהודה ?

מירון קורנר מתנדב ידיד לחינוך בפעולה

היברידית או עברידית ? או גם וגם? ומה הקשר לאליעזר בן יהודה ? ולאקדמיה לעברית?

מאת: רחלי כהן סמסון

פעם או פעמיים בשבוע נהגו גמלאי ראשון לציון, חולון ובת ים  חברי “ידיד לחינוך”  לשים פעמיהם לבתי הספר השונים בעיר למפגש מרגש עם תלמידי בית הספר. מי מהגמלאים שסייע במקצועות הליבה קריאה וכתיבה, מי במתמטיקה או במדעים ואף כאלו שלימדו את רזי משחק השח-מט, או סתם ניהלו שיח מלב אל לב בין הגמלאי לתלמיד הצעיר. אלא שהשגרה הבטוחה, זו אשר האירה את חיי הגמלאים, נקטעה באחת. בחודש מרץ נפל דבר. אורחות חיי כולנו השתנו. לא עוד מפגשים ישירים עם בני משפחה ובוודאי שלא עם תלמידים בבתי הספר.

חשבנו שחודש – חודשיים והכל יהיה מאחורינו. המציאות הכתיבה אחרת: את ליל הסדר חגגנו מרחוק, את התלמידים לא ראינו ולא שמענו. גמלאי “ידיד לחינוך” התכנסו והסתגרו בבית מחשש להידבק ומתוך אחריות לשמור על הבריאות. חלפה כבר יותר מחצי שנה, ואנו כאן ב”ידיד לחינוך”, החלטנו שהגיע העת לעשות מעשה ולהתאים את עצמנו לתקופה ולמגבלות שנכפו עלינו. לקראת שנת הלימודים תשפ”א, אנו יוצאים במיזמים אשר יחזירו את הגמלאים מ ראשון לציון, חולון, בת ים והסביבה להתנדבות משמעותית אשר, כך אנו מקוים, תסייע לתלמידי העיר מחד, ותאתגר את גמלאיה מאידך תחזיר להם את החיוך לפנים ואת המשמעות בחיים.

ראשית דבר, הוכשרו מתנדבי “ידיד לחינוך”, ע”י צוות מדריכים מתנדבים, חבריהם לעמותה לשימוש ב”זום”. היכולת להפעיל את הזום פתחה בפני המתנדבים עולם שלם ונתנה בידיהם כלי באמצעותו ניתן להשפיע, להנחות, לשוחח ולאתגר. בנינו תוכניות מותאמות לפעילות מרחוק באמצעות זום, ווטסאפ או טלפון, אשר מאפשרות לגמלאי “ידיד לחינוך” לחזור לפעילות משמעותית יצירתית ועם זאת גם להיות לעזר לתלמיד ולמערכת החינוך.

אז מה זה “עברידית“?  מיזוג של עברית ו”היברידית” – מושג שגור של שילוב  מערכות השאול מעולם הרכב המוכר לנו.  כדי לתת מענה לתנאים המשתנים יצאנו במיזם חדש “עברידית” המאפשר לגמלאי להמשיך ולהתנדב להמשיך ולתרום. המיזם שם לו למטרה לסייע לבתי הספר בטיפוח הקריאה, הדיבור והכתיבה, ועיקרו שיח מרחוק בין גמלאי לבין תלמיד/ה או קבוצת תלמידים קטנה בהתייחס לספר קריאה כל שהוא. המיזם בהובלת רחלי כהן סמסון, מתנדבת “ידיד לחינוך”,  זכה לברכתה של הגב’ שושי שלומי, מנהלת תחום ספריות בית ספריות במשרד החינוך. 

המיזם יפעל בבתי הספר אשר יאתרו את התלמידים ויערכו את “השידוך” בין הגמלאי לתלמידים. הגמלאים המשתתפים במיזם יוכשרו לקראת הפעלתו בתחומים שונים ולרשותם יעמדו עוגנים מסוגים שונים: אוגדן פעילויות מומלצות, ליווי של איש קשר בית ספרי, ליווי פדגוגי וליווי טכני במידת הצורך. מסגרת המפגשים תתואם עם הגמלאי ובית הספר וכל מפגש יארך כמחצית השעה.

אין זה המיזם היחיד ויש לנו מיזמים נספים המותאמים לתקופה:

  • שיח לשיפור השפה האנגלית הדבורהSTART TALKING  המיזם בהובלת יעל דבי, מתנדבת ידיד לחינוך ורכזת אזור ראשון לציון. במסגרת המיזם ישוחחו מתנדבי “ידיד לחינוך” עם תלמידי כיתות ו’ חטיבות ביניים ותיכון בנושאים שונים ובשפה האנגלית. המיזם בהדרכת הגב’ מרשה חכמון, מפקחת לשעבר על השפה האנגלית במשרד החינוך, ובתמיכת דר’ ציונה לוי, מפקחת מרכזת מקצוע האנגלית במשרד החינוך (מפמ”ר).
  • חוג מדעים ח”ץ – חוקרים צעירים, בהובלת ד”ר אדריאנה כץ, חוקת במכון ויצמן ומתנדבת ידיד לחינוך  ויהודית בן אברהם, מתנדבת ידיד לחינוך ורכזת רמלה – לוד. המיזם מיועד לתלמידי כיתות ה’ – ז’. בכל שבוע יוצג נושא מדעי שונה ויתקיים ניסוי בהתאם.
  • עבודה פרטנית כמו פעם רק… בזום. מתנדבי ידיד לחינוך יסייעו לתלמידים בשיעורי בית במקצועות ליבה ובכל שיידרש.

אנו פונים אליכם, גימלאי גמלאי ראשון לציון, חולון, בת ים והסביבה  , זה הזמן להצטרף אלינו, לשבור את השיגרה לתרום ולהיתרם, להיות משמעותיים ולמצוא את הדרך והתחום הנכונים עבורכם להתנדבות.  אין צורך ברקע קודם בהוראה. “ידיד לחינוך” יכשיר אתכם ויעשיר את עולמכם ויחד נסייע לדור הצעיר עתיד המדינה שלנו.

להצטרפות ניתן לפנות באופן ישיר ליעל ואורנה רכזות ראשל”צ 052-3685702, 058-7500078 לרכזת בת ים שרית 052-3350966 או לתמר רכזת חולון 0544601171 או באתר “עמותת ידיד לחינוך” ולמשתמשי הפייסבוק בעמוד הפייסבוק של “ידיד לחינוך”. השאירו פרטים בתיבת: צור קשר ונחזור אליכם.

בתמונה: מירון קורנר מתנדב ידיד לחינוך בפעולה בזום באדיבות ידיד לחינוך

הכתבה מעניינת, שתף אותה ברשתות