Kooli
17/10/2019

מצילים בחוף הים יסייעו במיזם “אבטיח על גלגלים”

מיזם אבטיח על גלגלים צילום באדיבות דובר עיריית ראשון לציון

ולנטינה טימושנקו היא אמו של ולדיק (22), בחור עם נכות גפיים, המתנייד בכיסא גלגלים. לאמו אין את היכולת הפיזית להכניס אותו למים. במסגרת מיזם “אבטיח על גלגלים” שיוצא לדרך מחר (8.7.19 בשעה 17:00), יכנס ולדיק למים בעזרת המצילים ובני נוער, שהוכשרו כעוזרי מציל. כך, גם ולדיק יוכל ליהנות מכניסה למים ויחווה את חווית הקיץ, למרות המגבלה.

המיזם נולד בעיריית ראשון לציון בעקבות מפגש משותף שנעשה עם הורים לילדים עם מוגבלות. אנשי המקצוע בעירייה שמעו את הצרכים ופיתחו את השירות בהתאם.

ראש העירייה, רז קינסטליך, אמר: “התפקיד שלנו הוא לאפשר לתושבים עם מוגבלות וצרכים מיוחדים ליהנות מאותם שירותים כמו כל התושבים. המיזם הזה מרגש אותי במיוחד, לראות את האושר על פניהם, שווה את הכל”. השירות פתוח לציבור הרחב ויינתן מדי יום רביעי על ידי עוזרי המציל ובפיקוח מצילי החוף, בין השעות 14:00- 19:00. עד סוף חופשת הקיץ.

מסיבת פתיחת הקיץ של חוף הנכים תחל מחר  (8.7.19 החל מהשעה 17:00), בחוף תל יונה (חוף הנכים)- עם מגוון פעילויות חווייתיות בליווי מוסיקה, ארטיקים וכמובן אבטיחים.

המצילים בחוף הים במיזם אבטיח על גלגלים צילום באדיבות דובר עיריית ראשון לציון
המצילים בחוף הים במיזם אבטיח על גלגלים צילום באדיבות דובר עיריית ראשון לציון

המסיבה נערכת בהובלת מינהל קהילה- אגף נוער וצעירים, לשכת שיקום נכויות במינהל הרווחה, אגף חופים ואגמים וכמובן מרכז הנוער ותנועה ותחום ימי “רעם הגלים” שמהם מגיעים בני הנוער.

במסגרת האירוע, המצילים ובני הנוער יסייעו לאנשים עם נכות להיכנס למים. נציין כי במקביל פעל אגף חופים ואגמים לשפר ולרענן הנחיות להנגשת החוף עבור אנשים עם נכות. הסככה המונגשת נצבעה בצבע כחול ובמקום הוצב תמרור הנכה, הותקן דק פריק שמגיע עד קו המים ונרכשו שתי כסאות גלגלים ייעודיים עם גלגלי בלון המאפשרים הגעה נוחה למים. בנוסף, רועננו ההנחיות והוגברה האכיפה על כניסה לחניית הנכים עם תו נכה רק כאשר האדם עם הנכות נמצא ברכב. כמו כן הוצבו שלטים מונגשים- המציינים את הימצאות עגלות ההנגשה הימית לרווחת ציבור אנשים עם נכות.

יוזמה זו היא חלק מההירתמות העירונית למען אנשים עם מוגבלויות. כך למשל הטקסים העירוניים, אירועי תרבות וישיבות המועצה הונגשו לחרשים וכבדי שמיעה, אתר העירייה עבר הנגשה עבור אנשים עם מוגבלות וכלל נותני השירותים בעירייה עברו סדנאות של “נגישות ישראל” להיכרות עם עולם המוגבלות והנגשת השירות. בנוסף, לאחרונה הודיעה העירייה כי הקייטנות העירוניות יפתחו עבור ילדים עם מוגבלות כאשר במינהל לשילוב חברתי בעירייה יפעלו להנגשות והתאמות בקייטנה בהתאם לצרכים של הילד.

המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק חופים ואגמים, עידן מזרחי, אמר: “אני שמח לקחת חלק באירועים כאלו. דאגנו להנגשה עד המים מסוכות המציל ויחד עם המצילים המדהימים שלנו נאפשר לילדים ליהנות במים. הלב שלי מתפוצץ מאושר כשהעיניים של הילדים נוצצות משמחה”.

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה, מוטי עג’מי: “כחלק מתפיסת העולם שלנו בראשון לציון ובמינהל הרווחה- אנו פועלים להנגשת השירותים שלנו ולהנגשת המרחב הציבורי- לאוכלוסיות עם מוגבלות. כל תושב באשר הוא, צריך ליהנות ממגוון ואיכות השירותים העירוניים שיש לעיר להציע.

פיתוח ההנגשה הפיסית והאנושית בחוף הים , היא רק דוגמא אחת להנגשה העירונית והיא משקפת את תפיסת העולם הציבורית והמקצועית שלנו בנושא.

מחזיק תיק נוער והצעירים, חבר המועצה איתי מתיתיהו, אמר: “לפני שנתיים חגגנו בהתרגשות גדולה את השקת חוף הנכים המשודרג לרווחת ציבור העיר ראשון לציון. אין זה מספיק שיהיה רק שביל מותאם ומונגש וחניית נכים זמינה , אלא מכלול צרכים פיזיים ואנושיים שצריך האדם כדי ליהנות מאווירת הים החוף והגלים, מוסיקה, חברה , והיכולת הפיזית לטבילה במים”.

המשנה לראש העירייה ומחזיקת תיק קהילה- אפרת אברמוביץ’, הוסיפה: “המיזם הוא חלק הוא מתוכנית עיר ידידותית לילדים ונוער. ראשון לציון  נכנסה לתהליך מקיף  שעיקרו הצבת ילדים ונוער בראש סדר העדיפויות העירוניות והתייחסות לכלל הנושאים על סדר יומה של הרשות מנקודת המבט של טובת הילד והנער”.

הכתבה מעניינת, שתף אותה ברשתות

Leave a Reply